Agrimex, spol. s r.o. Agrimex, spol. s r.o.
 

Aktuality

DOVOLUJEME SI UPOZORNIT NAŠE ZÁKAZNÍKY, ŽE K OCHRANĚ VAŠEHO ZDRAVÍ STÁLE NABÍZÍME K PRODEJI NÁŠ VÝROBEK  SANAG...
Vážení zákazníci, z důvodu ochrany vás zákazníků, našich zaměstnanců a jejich rodin,JE NUTNÉ, ABY MĚL ŘIDIČ  PŘED...

METHANOL A ZIMNÍ KAPALINY DO OSTŘIKOVAČŮ.

Setká se s nimi asi každý motorista, provozující svůj vůz celoročně. Po palivech se jedná o druhou nejpoužívanější provozní kapalinu.
Kromě obecných vlastností (jako je mrazuvzdornost, mycí a leštící vlastnosti, nulový vliv na životní prostředí, netečnosti ve vztahu ke všem dotčeným součástem automobilu) by měla být také zdraví neškodná s ohledem na posádku vozidla, neboť minimálně výpary z kapaliny se vždy alespoň malé míře dostanou do kabiny a prostoru pro osádku.
Všeobecný tlak na cenu produktů ve všech oborech lidské činnosti je znakem současné společnosti. Ještě před pár léty se zimní nemrznoucí směsi do ostřikovačů vyráběly výhradně z lihu (ethanolu), vody, barviv a dalších přidaných látek pro zlepšení vlastností (parfém, tenzidy pro zlepšení leštících vlastností aj.). Dnes se bohužel, jak velmi konkrétně ukázala např. nedávná kauza s pančovaným konzumním alkoholem, v zájmu ceny používá pro výrobu i methanol – látka svým složením i vlastnostmi velmi podobná ethanolu, jen podstatně nebezpečnější – a to hlavně pro člověka.
Líh - ethanol - nemá kromě své hořlavosti žádnou nebezpečnost, Isopropanol (který se občas také používá pro výrobu kapalin do ostřikovačů) k hořlavosti ještě přidává dráždivost pro oči. Naproti tomu methanol je látka toxická všemi běžnými cestami příjmu do těla. Tedy při vdechování, při styku s kůží a při požití. Jeho nebezpečnost není způsobena podobně jako třeba u ethylenglykolu (hlavní složka nemrznoucích chladících kapalin) jím samotným, ale tím, že jej tělo člověka metabolizuje na látky mnohem toxičtější, které pak napadají a ničí vnitřní orgány člověka – především játra, ledviny a zrakový nerv. Smrtelná dávka methanolu je pro dospělého člověka přibližně 1-2 ml při požití na 1 kg tělesné váhy. Trvalá slepota ale může nastat již při dávce i 10x menší. Tato nebezpečnost methanolu je specifická pouze pro člověka, některým jiným živočichům třeba vůbec nevadí.
Methanol jako chemická látka je také velmi dobrým rozpouštědlem různých materiálů. U automobilů tak mohou být napadány pryže, laky i plasty - především polykarbonátové kryty světlometů jsou na tuto látku velmi citlivé a může dojít k samovolnému praskání, zmatnění či mléčnému zákalu těchto částí vozu.

Z výše uvedených důvodů se naše společnost použitím methanolu jako nemrznoucí složky do zimních kapalin do ostřikovačů nikdy nezabývala a nikdy jsme z této látky naše výrobky nevyráběli.

Ctíme jakost (garantovanou certifikátem ISO 9001 pro celou výrobu), ekologii (naše kapaliny jsou ve formě koncentrátu certifikovány jako 100% biologicky odbouratelné) a kvalitu (jsme jedinými tuzemskými dodavateli pro Škoda Auto, a.s. na základě náročných zkoušek).