SEZNAM MATERIÁLŮ VHODNÝCH PRO POUŽITÍ S TEPLONOSNÝMI KAPALINAMI VYROBENÝMI NA BÁZI GLYKOLŮ, VÝŠE VROUCÍCH GLYKOLŮ, VYŠŠÍCH ALKOHOLŮ A ETANOLU:
Na základě literárních údajů i vlastních zkušeností lze většinu běžně používaných konstrukčních a pomocných materiálů považovat za dostatečně odolné a ověřené vůči působení tepIonosných kapalin, jejichž základem jsou vodné roztoky glykolů, výše vroucích glykolů, vyšších alkoholů a etanolů. Mimo to ovšem existují některé další, které odolné nejsou a u kterých může docházet k významnému poškození.
1. KOVY
V současnosti patří mezi základní složky všech kvalitních glykolových náplní jeden nebo více inhibitorů, které dokážou spolehlivě ochránit kovové části zařízení před korozí. Stěžejním předpokladem jejich spolehlivé funkce je ovšem správná hodnota pH, protože převážná většina inhibitorů nejlépe účinkuje v mírně zásadité oblasti, tj. při pH vyšším než 7,5. Za těchto podmínek lze pro konstrukci tepelných či chladicích systémů používat kovové materiály:
Ocel
Bronz
Měď
Hliník
Mosaz
Hliníkové slitiny - silumin
Nerezová ocel
Litina
Pájka - měkká
Pájka - tvrdá (mosazná, stříbrná)
POZOR! Jako zcela nevhodné je použití pozinkovaných nebo zinkových dílů. Při jejich zařazení dochází, mimo jiné, ke vzniku elektrochemického článku a značnému nárůstu intenzity korozních procesů.
2. PLASTY
Pro většinu v současnosti používaných plastů a elastomerů nepředstavují vodné roztoky glykolů, výše vroucích glykolů, vyšších alkoholů a etanolu žádné riziko. Při jejich volbě je nutno brát v úvahu, že u některých zařízení může teplota provozní náplně vysoce překračovat 100 °C. Mezi ověřené materiály řadíme:
Akrylnitrilbutadienstyren (ABS)
Fluorokarbon (FPM)
Polyacetal (POM)
Polyamid (PA)
Polybuten (PB)
Polyesterové pryskyřice (UP)
Polyetylén – verze (LDPE,HDPE,CPE)
Polychlorbutadien (CR)
Polypropylen (PP)
Polyvinylchlorid (UPVC)
Pryž - butylová (IIR)
- nitrilová (NBR)
- olefinová (EPDM)
- přírodní (NR) - jen do 80 °C !
- silikonová (Si)
- styrenbutadienová (SBR)
Teflon (PTFE)
POZOR! K nevhodným materiálům, nestálým vůči kapalinám na bázi výše uvedených kapalin, u kterých hrozí značné nebezpečí poškození, patří např. fenolformaldehydové pryskyřice, měkčené PVC a polyuretany.
3. TĚSNĚNÍ
Mezi klasická těsnění, vhodná a používaná také pro horkou vodu, patří materiály z dnes již omezovaných azbestových vláken. Osvědčená jsou také těsnění z olefinové pryže (EPDM) či grafitové šňůry. Z plochých materiálů lze doporučit také např. TEMAPLUS či TEMAGRAPH. U závitových spojů je vhodná teflonová páska (PTFE), ale musí být velmi pečlivě aplikována- nesmí docházet k průsakům. Možným řešením jsou i těsnící pasty – pro trvalé nerozebíratelné spoje např. LOCTITE 638, pro rozebíratelné pak LOCTITE 511 a 577. Použijeme-li jako těsnění konopí, lze pro zlepšení jeho vlastností použít přídavek FERMITU nebo FERMITOLU. Neosvědčilo se těsnící vlákno z polyamidu (PA), kde dochází působením horkého glykolu k váhovému úbytku.